Looking For Anything Specific?

Şeftalinin ne kadar faydalı olduğunu biliyor musunuz | Beklentiler.com

Ülkemiz ikliminin elverişli bir şekilde yetiştirebildiği bu meyve, lezzetinin yanı sıra zengin bir vitamin, mineral ve antioksidan kaynağı olması yönüyle de gönülleri fethetmesini iyi biliyor. Dış kabuğuna fobisi olanlar her ne kadar dokunmak istemeseler de, lif oranın en yüksek olduğu yerdir aslında. Alerjen olabilecek bu meyve, genellikle ciltte kaşıntı ve kızarıklık olarak belirtiler gösterir. Şimdi isterseniz bu kadar aromatik bir kokuya sahip olan şeftaliyi daha yakından inceleyelim.

Şeftalinin faydaları

- Kalorisi oldukça düşük olan şeftali, kilo vermek isteyenlerin güvenle yiyebilecekleri bir atıştırmalıktır. Tokluk hissi verir ve fazla yemenin önüne geçer.

- Şeftali çeşitli antioksidanlar bakımından zengin olduğundan obeziteye bağlı diyabet ve kalp hastalıklarıyla savaşmaya yardımcı olur.

- Şeftali cilt sağlığı için faydalıdır. İçerdiği, cildin kendini yenileme sürecine de önemli katkılarda bulunan A ve C vitaminleri, cilt için doğal nemlendirici görevi görür.

- Saç derisi üzerindeki olumlu etkisi sayesinde şeftali, saç dökülmesini azaltma konusunda destek olabilir.

- Şeftali bağırsak kurtlarının temizlenmesine yardımcı olabilir.

- Orta derecedeki idrar söktürücü etkisi şeftalinin mesane ve böbrekleri temizlenmesini sağlar.

- Mide bozukluğunda, şeftali mideyi yatıştırabilir. Hazımsızlık için önerilen, hazmı kolaylaştıran meyvelerden biridir.

- İdrar söktürücü ve laksatif etkilerinin yanı sıra şeftali iltihap ve mikrop giderici meyvelerden biridir. Bu özellikleri sayesinde şeftali, gut ve romatizma hastalarına önerilen gıdaların başında gelir.

- Şeftali içerdiği A ve C vitamini gibi içerdiği değerli vitamin ve antioksidanlar sayesinde göz sağlığına iyi gelir. Katarakta karşı koruyucu bir etki gösterir.

-Şeftali yemek diyabet ya da kalp hastalığı gibi daha başka problemlere de yol açan yüksek kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur. Şeftali gibi beta-karoten bakımından zengin gıdaların kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

- Şeftalinin vücuttaki serbest radikallere karşı savaşı, kalp sağlığının iyileşmesine de yardımcı olur. Bu özellik aynı zamanda vücudu yaşlanmanın etkilerine karşı da dirençli tutar.

- Demir eksikliğine bağlı kansızlık sorunu olan kişiler, şeftalinin demir içeriğinin faydasını görebilirler. Üstelik bu meyve bolca C vitamini de içerdiğinden, vücudun dışarıdan alınan demiri daha iyi emmesini, alınan demirden daha verimli şekilde faydalanmasını sağlar.

- Şeftali içerdiği magnezyum sayesinde stres ve kaygı ile baş etmeyi kolaylaştırmaya yardımcı gıdalardan biridir. Sinir sistemi üzerinde sakinleştirici bir etkisi olur.

- Şeftali vücudu toksinlerden arındırmaya yardımcıdır.

- Şeftalinin onca faydası varken, sağlıklı bir tarif vermezsek olmazdı tabi :)

Şeftalili Dondurma

Gizem Bozdağ

[email protected]

özel içeriğidir.
Mots clés: şeftali,şeftalinin faydaları,gizem bozdağ,şeftalili dondurma,kk özel,diyet,beslenme,vitamin
La source: www.kadinvekadin.net

Publier un commentaire

0 Commentaires