Looking For Anything Specific?

Denize girerken kulak sağlığınıza dikkat edin | Beklentiler.com

Koronavirüs önlemlerinin azaltlması ile tatil sezonu da başladı.Tatil döneminde en çok görülen sağlık problemlerinden olan havuz ve denize girme sonucu ortaya çıkabilen hastalıklar ile alakalı Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İbrahim Akın merak edilenleri anlattı.

İşitme kaybına neden olabilir

Yaz sezonu hastalıklarının başında kulağa su kaçması sonucu oluşan oldukça ağrılı olan dış kulak yolu enfeksiyonları, havuza veya denize uygun olmayan bir şekilde atlanması ile oluşan kulak zarında oluşan delikler bu hastalıkların başında gelmektedir.

Öncelikle herkesin kulağına su kaçırmama konusunda duyarlı olması gerekmektedir. Kulak zarı delik olan hastalarımızın bu konuda çok daha fazla duyarlı olması gerekmekte aksi halde kulağa kaçan su, zar delik olduğu için orta kulağa ulaşmakta ve bunlarda dış kulak yolu enfeksiyonu ile beraber orta kulak enfeksiyonları da gelişmekte ve işitme kaybında artışa sebep olabilmektedir. Kulağa kaçan su dış kulağın nemlenmesine, koruyucu bariyerin bozulmasına ve enfeksiyonlara zemin hazırlamaktadır.

Denize ve havuza girecek kişilere eczanelerde satılan su geçirmeyen kulak tıpalarını önermekteyiz.Arıca havuzdan veya denizden çıktıktan sonra kulak çöpü kullanmadan havlu peçete ile kulak deliğinin girişi silinerek kulaktaki nemi azaltmakta yapılması gereken basit önlemlerden biridir.

Bu basit önlemleri alarak tatilinizi sağlıklı bir şekilde geçirebilir kulağınızda agrı,işitme kaybı gibi belirtiler olduğunda herhangi bir ilaç kullanmadan direk bir Kulak Burun Boğaz uzmanına başvurulması gerekmektedir.


Mots clés: havuz,deniz,işitme,işitme kaybı,su kaçması,kulak,enfeksiyon,orta kulak enfeksiyonu,dış kulak endeksiyonu,kulak zarı,hastalık,sağlık,tatil,koronavirüs,kulak tıpaları,uzman, Op. Dr. İbrahim Akın
La source: www.kadinvekadin.net

Publier un commentaire

0 Commentaires