Looking For Anything Specific?

Kişisel hijyende dikkat edilmesi gerekenler | Beklentiler.com

Kişisel hijyene dikkat etmek, sağlıklı bir yaşam sürmek için çok önemlidir. Saçlarınızı yıkamak, dişlerinizi fırçalamak ve düzenli olarak duş almak mikroplardan, parazitlerden ve enfeksiyona neden olabilecek şeylerden kurtulmanıza yardımcı olur. Günlük olarak hastalığa neden olabilecek mikrop ve virüslerle temas halindeyiz. Düzenli bir kişisel hijyen programı ile korunma, hastalanmamak için önemlidir.

Hangi temel hijyen görevlerini yapmanız gerektiğinin farkında olsanız da, ne kadar sıklıkla yapmanız gerektiğinin farkına varamayabilirsiniz. Kişisel hijyeniniz için yapmanız gerekenlerin ne sıklıkta olmasını öğrenmek için uzmanlarla konuştuk.

Ne sıklıkla saçınızı yıkamalısınız

Saçlarınızı ne sıklıkta yıkamanız gerektiği bugünlerde popüler bir soru gibi görünüyor. Bazı uzmanlar saçınızı her gün yıkamanız gerektiğini söylerken, diğerleri daha az yıkamanın daha iyi olduğunu iddia ediyor. Bunun nedeni, insanların ne sıklıkta şampuan kullanmaları gerektiğine dair tek bir cevabın bulunmaması, bu, kişisel tercihlere ve saç tipine bağlı.

Her insanın saçları; yaşı, etnik kökeni, etkinlik seviyesi ve saç tipi açısından farklı. İleri yaştaki kadınların ve daha kuru saçları olan kadınların saçlarını daha az sıklıkta yıkaması gerekir. Genel olarak saçınızı günlük olarak yıkamanıza gerek yok. Haftada üç kez, haftada bir veya iki kez gibi standart bir saç yıkama programına uyulmalı.

Ne sıklıkla duş almalısınız

Muhtemelen gereğinden fazla duş aldığınızı duymak sizi şaşırtabilir. Uzmanlara göre, aktivite düzeyi düşük olan ya da ileri yaştaki yetişkinlerin haftada bir veya iki kez duş almaları yeterli. Yaşları 6-11 arasında olan çocukların sadece birkaç günde bir duş alması gerekirken, gençler günlük olarak duş almalıdır. Ve elbette, çok fazla egzersiz yapan insanların daha sık duş alması gerekir.

Temel olarak, kendinizi temiz hissediyorsanız, sebepsiz yere duş almak konusunda endişelenmeyin. Gerekenden fazla banyo yapmak ciltteki iyi bakterileri yok eder ve sizi enfeksiyona karşı daha elverişli hale getirir.

Ne sıklıkla dişlerinizi fırçalamalısınız

Uzmanlara göre en uygun diş fırçalama rutini, uyandığınızda ve yatmadan öncesi. Dişlerinizi güçlendirmek ve diş macununuza daha iyi işe yaraması için bir şans vermek için uzmanlara göre geceleri dişlerinizi daha dikkatli temizlemelisiniz. Dişlerin arasının temizliği, ağız hijyeninde çok önemlidir. Diş ipi gibi bir temizleyici kullanarak daha hijyenik bir ağız içine sahip olabilirsiniz.

Ne sıklıkla ellerinizi yıkamalısınız

Uzmanlara göre, günlük olarak yıkadığınızdan emin olmanız gereken durumlar dışında ellerinizi kaç kere yıkadığınız önemli değil. Peki, bu durumlar tam olarak nedir? Yemek hazırlamadan önce, yemek hazırlama esnasında ve sonrasında; yemeden önce; banyoyu kullandıktan sonra; burnunuzu temizledikten sonra, öksürüğün veya hapşırmanın ardından; bir hayvana dokunduktan sonra; evcil hayvanınızı besledikten sonra; ve çöplere dokunduktan sonra.

Ne sıklıkla tırnaklarınızı kesmelisiniz

Tırnak bakımı önemli bir kişisel hijyen görevdir. Günün sonunda, hem el hem de ayak tırnaklarınızın kısa olması önemlidir çünkü kir enfeksiyona neden olabilir. Tırnaklarınızı ne sıklıkta kesmeniz gerektiğine dair gizli bir formül bulunmamasına rağmen, tırnaklarınızın altında kir biriktiğini fark ettiğinizde, makasları çıkarın.

Ne sıklıkla ayaklarınızı yıkamalısınız

Çoğu insan bu önemli kişisel hijyen görevini atlar çünkü duşta ayaklarının ıslanması ve sabununun yeterince iyi olduğu varsayımı altındadır. Ancak uzmanlara göre ayaklarınızı günlük olarak yıkamanız gerekiyor. Ayaklar, vücudunuzun geri kalanında olduğu gibi bakterilerle kaplı hale gelebilir. Kapalı ayakkabılar giymeniz veya çıplak ayak dolaşmanız pek önemli değil; ayakları iyice yıkamak, hoş olmayan kokuları, enfeksiyonları ve siğilleri engeller.

Ne sıklıkla çarşaflarınızı yıkamalısınız

Birçoğumuz çarşaflarımızı temizlemek ve değiştirmek konusunda çok fazla düşünmüyoruz, ancak uzmanlara göre bir ton bakteri ve mikrop barındırıyorlar. Aslında, düşündüğünüzden çok daha sık yıkanmaları gerekir. Her gün kaç kez duş aldığınız önemli değil. Çarşaflarınızı ve yastık kılıflarınızı haftada bir yıkamalısınız. Bunu yaparak, bakterilerden kurtulur ve uyku ortamınızı hijyenik tutarsınız.

özel içeriğidir.
Mots clés: hijyen,sağlık,bakteri,mantar,enfeksiyon,virüs,Ne sıklıkla saçınızı yıkamalısınız,Ne sıklıkla duş almalısınız,Ne sıklıkla dişlerinizi fırçalamalısınız,Ne sıklıkla ellerinizi yıkamalısınız,bakım,kişisel
La source: www.kadinvekadin.net

Publier un commentaire

0 Commentaires