Looking For Anything Specific?

Kızılötesi ışınlar erken yaşlanmaya neden oluyor | Beklentiler.com

Kızılötesi ışınlara karşı dikkatli olunması konusund uyarılarda bulunan Beykent Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Tuba İşeri, "Telefon, tablet, bilgisayar gibi kızılötesi ışınlarının cildimiz üzerine olumsuz etkileri güneş ışınlarına göre daha azdır. Fakat kapalı ortamlarda da kızılötesi ışınlara maruz kalma devam eder. Ciltte kuruma, leke artışı, erken yaşlanma; kızılötesi ışınların cildimize vermiş olduğu zararların başlıcalarıdır" dedi.

İşeri, kızılötesi ışınlar hakkında bilgilendirdi.

"Güneş koruyucu kullanılmalı"

Ultraviyole A (UVA) ve ultraviyole B (UVB) ışınları, güneş ışınlarının zarar verme kapasitesi en yüksek formlarıdır. Güneşten dünyamıza sadece Uva ve uvb değil, cildimizin daha derin tabakasına erişebilen infrared (kızılötesi) ışınları da ulaşmaktadır. İnfrared ışınlar güneş dışında bilgisayar, tablet, telefon ekranlarından da derimize nüfuz edebilir. İnfrared ışınlarının cildimiz üzerine olumsuz etkileri UVA ve UVB ışınlarına göre daha azdır. Fakat kapalı ortamlarda da kızılötesi ışınlara maruz kalma devam eder.

Ciltte kuruma, leke artışı, erken yaşlanma; kızılötesi ışınların cildimize vermiş olduğu zararların başlıcalarıdır. Özellikle; pandemi döneminde evden çalışma, bilgisayar ve cep telefonu ile geçirilen zaman sürelerinin fazla olmasının, kişileri geçmiş dönemlere göre infrared ışınlarına daha fazla maruz bırakmıştır. Bu sorunlar, doğru ve düzenli güneş koruyucu kullanımı ile çözülebilir. Güneş koruyucular evde bile kalınsa her gün düzenli kullanılmalıdır.


Mots clés: kızılötesi,güzellik,yaşlanma,erken yaşlanma,güneş,güneş koruyucu,ışın,UVa,uvb,güneş ışınları,zarar verme,infrared,ciltte kuruma,leke,bilgisayar,cep telefonu, Tuba İşeri
La source: www.kadinvekadin.net

Publier un commentaire

0 Commentaires