Looking For Anything Specific?

Stres kilo alma sebeplerinin başında geliyor | Beklentiler.com

Stres, hayatımızın bir parçası. Hem fiizksel hem de psikolojik olarak etki gösterebilen stres, birçok probleme yol açabiliyor. Stresin kilo alımında da büyük rol oynadığını belirten Uzm. Psk. Tuğçe Denizgil, diyetteki stres faktörlerinin kendimize koyduğumuz katı kurallar, kendimizi algılayışımız, ya hep ya hiç şeklindeki düşünce şekilleri olduğunu ifade etti. Denizgil, "Sıkça görülen bir durum ise belli bir kilo beklentisinde olmak ve bu gerçekleşmediğinde hayal kırıklığı ile birlikte diyeti bırakmaktır. Beklentiyi oluştururken koşullar, günlük yaşam rutinlerimiz ve bireysel özelliklerimizi de dikkate almak oldukça önemli ve gereklidir. Bunun akabinde gerçekçi beklentiler oluşturmak ve limitler olmadığında 'ya hep ya hiç' düşüncesi ile diyeti kesmemek oldukça önemlidir. Stres oluşturan uyaranlar kişi için rahatsız edici duruma geldiğinde ise vücut kendini korumaya alabilir.” ifadelerini kullandı.

Stresle baş etmek önemli bir faktör

Stres varlığında, vücut stres hormonlarını salgılamaya başlar ve aynı zamanda tansiyonun yükselmesi gibi reaksiyonlar da gelişir. Stresle baş edilemediği zaman, vücut uyumu zorlanır ve kronik stres belirtileri ortaya çıkar.

En önemli stres belirtilerinin arasında çarpıntı, baş ağrısı ve bitkinlik dışında mide bağırsak bozukluğu ve sindirim zorluğu da bulunur. Duygusal stres belirtileri ise mutsuzluk, huzursuzluk ve kaygıdır. Sosyal hayatın azalması ev içinde geçen zamanın artmasına ve kişinin evde vakit geçirmesiyle birlikte yemek yemeye yönelmesine neden olabilmektedir. Bu davranış özellikle gerginliği azaltmaya yönelir. Bir süre sonra kilolar artmaya başlayınca bu sefer yemek bir stres kaynağı olur ki durum işin içinden çıkılmaz bir hal alır. Stresle baş etmek ve yemekten zevk almak yerine, yaşamımızdan zevk almayı bilmek, kilo problemlerinin aşılmasında önemli faktörlerdendir.

Diyetine uyum konusunda zorluk yaşayan kişiler, diyetisyen aracılığıyla psikoloğa yönlendirilir ve psikolog tarafından hastaya öncelikle kişilik özellikleri ve yeme davranışı ölçekleri gibi psikolojik testler uygulanır. Bu testlerin sonucunda psikoterapi planı hazırlanır ve diyet uygulamakta zorluk yaşayan kişiler dahiliye uzmanı, diyetisyen ayrıca gereklilik durumunda psikiyatrist iş birliği ile ideal sonuca ulaşabiliyor.


Mots clés: stres,kilo,kilo alma,zayıflama,kilo verme,psikoloji,fiziksel,psikolojik,zevk alma,diyetisyen,psikoterapi,kilo problemleri,stres hormonları, Uzm. Psk. Tuğçe Denizgil
La source: www.kadinvekadin.net

Publier un commentaire

0 Commentaires