Looking For Anything Specific?

Aşure nasıl yapılır tadıyla büyülüyor! | Beklentiler.com

Birlikteliğin, sevginin, dayanışmanın ayı olan Muharrem ayında yapılan aşureler paylaşılır. Bu yıl 29 Ağustos'a denk gelen Muharrem ayı için enfes bir aşure tarini sizlerle paylaşıyoruz. İslami inanca göre Muharrem ayının onuncu günü Nuh, Büyük Tufan’dan sonra karaya ayak bastığında elinde kalan son malzemelerle bu tatlıyı yapmıştır. Tatlının ismi, Arapçada onuncu anlamına gelmektedir.Geleneksel olarak en az 7 maddeden oluşması gerektiği söylenir. Bazıları adından dolayı 10 madde ile yapılması gerektiğini söyler. Nefis aşure tarifi tüm detaylarıyla içeriğimizde...

Aşure malzemeleri:

(25 Kaselik)

500 gram aşurelik buğday (3 su bardağı)
Yarım çay bardağı pirinç
1 su bardağı nohut (çiğ 1 su bardağı, haşlanmış 3 su bardağı)
1 su bardağı kuru fasulye (çiğ 1 su bardağı, haşlanmış 3 su bardağı)
200 gram kuru kayısı
200 gram kuru üzüm
1 su bardağı fındık
3 lt su buğdayı haşlamak için
4 lt sıcak su (gerektikçe eklemek için miktar artıp azalabilir)
2 su bardağı süt
4 su bardağı toz şeker (bana göre tam geliyor ama kontrollü ekleyin, herkesin damak tadı farklı oluyor)
Çeyrek çay kaşığı tuz
Çeyrek çay kaşığı karabiber
Yarım çay bardağı karanfil suyu (1 tatlı kaşığı karanfili kaynatıp, suyunu aldım)

Üzeri İçin;

25 gram fındık
25 gram kuş üzümü
100 gram ceviz
1 adet nar
Tarçın

Yapılışı:

Nohut ve fasulyeyi ayrı ayrı haşlayın. Buğdayı yıkayıp, tencereye alın üzerine kaynar su ekleyip 10 dk kaynatın. Çıkan sarı suyu süzün. Aynı işlemi bir kez daha yapın ve suyunu süzün. Daha sonra üzerine 3 litre kadar kaynar su ekleyip, 50 dk kadar buğdayı kaynatın. (Dilerseniz akşamdan iki kez kaynatıp, suyunu süzerek daha sonra sıcak suda sabaha kadar bekletebilirsiniz. Akşamdan ıslatırsanız, 15 dk kaynatmak yeterli olacaktır.).

Yumuşayan buğdaya pişmiş nohut, fasulye, küçük doğranmış kayısı, kuru üzüm, yıkanmış pirinç ekleyin ve 15 dk kadar kaynatın. Sıcak süt, şeker, tuz, karabiber, fındık, karanfil suyu ekleyerek, 15 dk daha kaynatın. Arada gerektikçe sıcak su eklemeyi ihmal etmeyin. Tek tek cam kaselere bölüştürün. Aşure kaselerde soğumaya yüz tutunca, üzerini fındık, ceviz, fıstık, kuş üzümü, kuru üzüm ve nar taneleri ile süsleyebilirsiniz.


Mots clés: Aşure nasıl yapılır tadıyla büyülüyor!
La source: www.elmaelma.com

Publier un commentaire

0 Commentaires