Looking For Anything Specific?

Bebeklerin uyku eğitiminde yapılan 10 hata | Beklentiler.com

Günlük hayatımızda uykunun önemi oldukça büyük. Bir gün bile uykusuz kalsak düzenimiz altüst olur. Bebekler içinse bu durum geçiştirilebilecek bir durum değil. Çocuğunuzun sağlıklı bir beyin gelişimine sahip olmasını istiyorsanız, ona düzenli uyku becerilerini kazanmasında yardım etmeniz gerekiyor. İşte size, çocuğunuzun iyi uyuyabilmesi için yapmaktan kaçınmanız gereken 10 hata;

1. Yatmadan önce rutin oluşturmamak

Yatma zamanı rutini oluşturmak bebeğiniz için çok önemlidir. Bu rutin, sakinleşmelerine ve daha çabuk uykuya dalmalarına yardımcı olabilir. Her gün belirlenen saatlerde düzenli olarak yapılan uykular sayesinde, bebeğiniz yatma zamanının geldiğini öğrenebilir. Sonunda uyku saatlerinin gelmesini bekleyecekler, böylelikle uykuya dalmak çok daha kolay ve hızlı olacak.

2. Uyanık saatlerde az yorulması

Çocuklar bizlerle aynıdır. Gün içerisinde ne kadar yoğun olursak, daha fazla yorulur ve uykuya çabucak dalarız. Bebeğinizin mümkün olduğunca daha fazla aktivitede bulunmasına yardımcı olun. Birlikte şarkı söylemeye çalışın, dans edin, kaslarını gerin, dışarı çıkın ve güzel bir gün geçirmelerini sağlayın. Bunlar bebeğinizi yoracak ve uykuya geçiş süresini hızlandıracaktır.

3. İşaretleri tanımamak

Bazen ebeveynler, çocuklarının verdiği işaretleri pek gözlemlemez, uykusuzluktan ağlamaya başlayıncaya kadar beklerler. Bebeğinizin yeterince yorulduğunu ve kestirmeye ihtiyacı olduğunu gösteren birçok başka işaret vardır. Kaşlarını çatıyorlar, yumruklarını sıkıyorlar, sizden uzağa bakıyorlar ya da gözlerini ve kulaklarını ovuyorlarsa, bu onların uyku zamanlarının geldiğine işarettir.

4. Bebeğinizin kendini sakinleştirmeyi öğrenmesine izin vermemek

Sallanma veya masaj gibi belirli rutinler bebeğinizin rahatlamasına ve uyku vakti geldiğini anlamasına yardımcı olabilir. Ama bazen onları atlamak ve çocuğunuzun kendini sakinleştirmeye çalışmasına izin vermek daha iyidir, böylece sizin yardımınız olmadan uykuya dalmayı öğrenebilirler. Bu nedenle, yürümeye başlayan çocuğunuzun uyurken yaptığı her küçük sese yanıt vermemelisiniz.

İlk olarak, bu sesler mutlaka çocuğunuzun uyanık olduğu ve size ihtiyacı olduğu anlamına gelmez. Bebeğiniz sadece uykunun farklı aşamalarından geçiyor olabilir ve kontrol etmeye gittiğiniz zaman ise onları uyandırabilirsiniz. İkincisi, bir araştırma, bebekler uyandıktan sonra ne kadar geç ebeveynlerinden cevap alırsa, kendilerini o kadar iyi sakinleştirebiliyorlar.

5. Bebeğinizi iyi aydınlatılmış bir odada uyutmak

Bazı ebeveynler, bebekleri gündüz kestirdiğinde, gündüz ve gece arasında ayrım yapmayı öğrenmeleri için hafif ışıkta uyumaları gerektiğini düşünür. Ancak, bu bir efsanedir. Öte yandan karanlık, bebekler üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve uykuyu düzenlemeye yardımcı olan bir hormon olan melatonin üretimini teşvik eder.

6. Bir karyoladan yatağa çok erken geçmek

Çoğu çocuk 18 ay ile 3 buçuk yıl arasında beşikten yatağa geçmektedir. Bebeğinizi için çok erken bu süreç, onlar için kafa karıştırıcı ve rahatsız edici olabilir. Veya çocuğunuzu gece yarısı evin içerisinde dolaşırken bulabilirsiniz, çünkü onlar bir beşik sınırlarına alışkınlar ve onlarsız kendilerini kontrol edemezler.

Eğer çocuğunuz beşikten tırmanmaya başlarsa, onları bir yatağa taşımayı düşünmelisiniz. Ayrıca, çocuğunuza lazımlık eğitimi veriyorsanız, bu değişim kendi başlarına lazımlığa gitmeyi öğrenmeleri için mantıklı olacaktır.

7. Gürültüyü engellemek

Tüm gürültülü rahatsızlıkları gidermeye çalışmak ideal değildir. Bebeğiniz sessizlik içinde uyumayı öğrenirse, olası gürültü kaynaklarının tümünü engellemenin mümkün olmadığı durumlarda, uykuya dalmakta zorluk çekebilir. Bazen bebeğinizin daha kolay uykuya dalmasına yardımcı olabilecek bazı ses çıkaran makineleri de çalıştırmakta fayda var.

8. Bebeğinizi çok uzun süre uyanık tutmak

Çocuğunuzu daha uzun süre uyanık tutmanın, onları daha yorgun hale getireceğini ve daha hızlı uyuyacaklarını ve daha uzun süre yatakta kalabileceklerini düşünebilirsiniz. Ancak, bu durum aksine bebeğinizin uykusunu daha kısaltacak ve daha geç uykuya dalmasını sağlayacaktır. Yeni doğanlar için kısa kestirmeler normal olsa da, daha büyük çocuklar daha uzun kestirmelidir.

9. Yatak paylaşımı

Bazı ebeveynler çocuklarıyla aynı yatakta yatmayı tercih eder. Fakat böylelikle çocuğunuza uyudukları yer hakkında karışık mesajlar göndermiş olursunuz. Bu durum, kendi yataklarına yattıklarında uykuya dalmakta zorluk çekmelerine ve siz de yanlarına yatmadan uyuyamamalarına neden olabilir. Ek olarak, yatak paylaşımı aslında ani bebek ölümü sendromu ve diğer uykuya bağlı ölüm risklerini artırabilir.

10. Bebeğinizin çok uzun süre kestirmesine izin vermek

Yeni doğanların günde 13 ila 15 saat uyuması normaldir. Bununla birlikte, çocuğunuz büyüdükçe, günde toplam 3 saatten fazla kestirmemelidirler. Gün boyunca çok fazla uyumak sağlıksız bir yatma zamanı programı oluşturur. Ve bebeğiniz hızlı bir şekilde uykuya dalmakta ve bütün gece uyumakta zorlanıyor olabilir.

Gizem Bozdağ

[email protected]

özel içeriğidir.
Mots clés: kk özel,uyku eğitimi,bebeklerin uyku eğitiminde yapılan 10 hata,bebeklerde uyku eğitimi,uyku düzeni,kestirmek,bebek,çocuk,rutin,aktivite,uykusuzluk,ağlamak,gizem bozdağ
La source: www.kadinvekadin.net

Publier un commentaire

0 Commentaires