Looking For Anything Specific?

Koronavirüs, çocuklarda diyabete neden olabiliyor | Beklentiler.com

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüsün çocuklarda Tip-1 diyabete yol açabileceğini ifade etti.

Koronavirüsün kendisi olmasa bile ortaya çıkardığı anormal bağışıklık cevabının beyinde, kalpte, akciğerde, tiroidde, pankreasta ve üreme organlarında değişikliklere yol açabileceğini belirten Prof. Dr. Ceyhan, bunların daha ileride uzun süreli diyabet gibi komplikasyonlara yol açabileceğini söyledi.

"Nasıl seyredeceği bilinmiyor"

Anne ve babaları hem kendilerini hem de çocuklarını koronavirüsten koruması yönünde uyaran Ceyhan, "Henüz çok etkili olan ve koronavirüsü tedavi eden bir ilaç elimizde yok. Özellikle çocuklarda biz zaten yetişkinlerde kullanılan birçok ilacı da çocuklara özel yan etkileri nedeniyle kullanmıyoruz. Dolayısıyla tek yöntem var; mümkün olduğu kadar önerilere uyarak çocuklara Covid-19 hastalığının bulaşmasını engellemektir. Ayrıca bunların uzun sürede nasıl seyredeceğini hiç kimse bilmiyor. Onlar ancak takiplerle olabilecek. Covid-19 geçirdiği bilenen çocukların daha sonraki kontrolleri ile anlaşılacak." şeklinde konuştu.


Mots clés: koronavirüs,çocuk,diyabet,bağışıklık,ilaç,kalp,beyin,akciğer,Tip-1 diyabet, Prof. Dr. Mehmet Ceyhan
La source: www.kadinvekadin.net

Publier un commentaire

0 Commentaires