Looking For Anything Specific?

Mutlu olmak vücudu nasıl etkiler | Beklentiler.com

[email protected]

Ah, mutluluk! Mutluluk, büyük bir olayla (düğün ya da doğum gibi) ya da bir pazarda mükemmel meyveyi bulmak kadar basit bir şeyle ortaya çıkmış olsun, harika bir duygudur.

Mutluluk hissettiğinizde duygusal düzeyde derin bir memnuniyet duygusu ve daha fazlası ile kaplanırsınız. Bilimsel düzeyde, nöronlar (sinirler) ve diğer bedensel hücreler arasında sinyal ileten küçük kimyasal "haberci" hücreler olan nörotransmiterlerimizde neşe duyuyoruz.

Bu nörotransmiterler, kan akışından sindirime kadar vücudun hemen her yönündeki süreç ve duygulardan sorumludur.

Daha fazla mutluluk hissetmenin faydaları:

- Sağlıklı bir yaşam tarzı teşvik eder

- Bağışıklık sistemini güçlendirir

- Stres ve ağrıyla savaşır

- Uzun ömürlülüğü destekler

Neşeli mi hissediyorsun? İşte mutluluğun vücudunuzda yaptığı tüm değişiklikler...

1. Beyniniz

Hissettiğiniz her duygu beyninizden etkilenir veya tam tersi. Beynin tek bir duygusal merkezi yok, ancak farklı duygular farklı yapıları içeriyor. Örneğin, frontal lobunuz (genellikle beynin "kontrol paneli” olarak bilinir) duygusal durumunuzu izlerken, talamus (bilinci düzenleyen bir bilgi merkezi) duygusal tepkilerinizin yerine getirilmesine katılır.

Beyindeki dopamin ve serotonin adında iki tür nörotransmit salınımı nedeniyle bedenimizde neşe duyuyoruz. Bu kimyasalların her ikisi de mutlulukla büyük ölçüde ilişkilidir (Kronik depresyonu olan kişilerde genellikle düşük serotonin seviyeleri vardır). Kendinizi iyi hissetmiyorsanız, doğada yürüyüş yapmak, köpek ya da kedi sevmek, sevilen birini öpmek ve evet, kendinizi gülümsemeye zorlamak gibi basit aktiviteler, bu nörotransmiterlerin işlerini yapmasına ve ruh halinizi yükseltmesine yardımcı olabilir.

Böylece, mutlu olduğunu düşündüğünüz bir olay olduğunda, beyniniz bu kimyasalları merkezi sinir sisteminize (beyninizden ve omuriliğinizden oluşan) serbest bırakma sinyalini alır. Bu daha sonra diğer vücut sistemlerinde reaksiyonlara neden olur.

2. Dolaşım sisteminiz

Kendinizi mutlu hissettiğinizde yüzünüzün kızardığını ya da kalp atışlarınızın hızlandığını hiç fark ettiniz mi?

Bu durum mutluluğun dolaşım sisteminiz üzerindeki etkisinden dolayı gerçekleşiyor. Karnınızda uçuşan kelebekler, yüz ifadeleriniz, parmak sıcaklığınızdaki değişimler bile… bunların hepsi duygularınıza bağlı olabilir. Mutluluğun, dolaşım sistemi üzerindeki etkileri fiziksel olarak farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Dolaşım sisteminiz kalp, damarlar, kan ve lenflerden ibarettir. Elbette, mutluluk bu sistemi etkileyen tek duygu değildir. Korku, üzüntü ve diğer duygular da vücudun bu kısımlarında reaksiyonlara neden olabilir.

3. Otonom sinir sisteminiz

Otonom sinir sisteminiz, bilinçli bir şekilde çaba göstermeden vücudunuzun yaptığı her şeyden sorumlu olan bedensel sistemdir. Nefes almak ve sindirim gibi.

Ve evet, aynı zamanda neşe ve sevinç duygularından da etkilenir. Örneğin, özellikle eğlenceli bir şey yaparken (bir roller coaster binmek gibi) nefesiniz hızlanabilir veya daha rahatlatıcı bir etkinliğe (ormanda yürüyüş yapmak gibi) katılırken yavaşlayabilir. Gülümseme, ruh halinizi iyileştirip, kalp atış hızını ve stresinizi azaltarak beyninizi kandırabilir. Gülümsemenin gerçek bir duyguya dayanması gerekmiyor, sahte olması da işe yarıyor.

Mutluluktan etkilenebilecek diğer otonomik sistemler arasında tükürük, terleme, vücut ısısı ve hatta metabolizma sayılabilir. Duygu durumları "düz kaslar"ı da etikeleybilir. Düz kaslar, mide, bağırsaklar ve mesane gibi içi boş organların duvarlarında bulunan kaslardır. Bu istemsiz hareket eden kaslar, kan akışı ve sindirim sisteminizdeki hareketlerden sorumludur. Bu nedenle, olumlu duygular hissettiğinizde iştahınızın artması ya da yavaşlamasının bir nedeni olabilir.

Önce ne gelir: Duygu mu, bedensel tepki mi

Hangisinin önce geldiğini söylemek zor çünkü duygularınız ve fizyolojiniz birbirinden ayrılamaz şekilde bağlantılı. Neşeli bir şey olduğunda, duygusal ve fiziksel tepki hemen gerçekleşir, çünkü bunların hepsi aynı anda vücutta gerçekleşiyor. Endişelenmeyin, mutlululuk duygularınıza tepki olarak çeşitli fiziksel hisler yaşamak ve etrafınızdakilerden farklı bedensel tepkiler almak normaldir. Arkadaşınız veya kardeşiniz mutlu olduğunda daha çok ağlayan türde iken, siz mutlu olduğunuzda kelimenin tam anlamıyla mutluluktan uçmak isteyebilirsiniz.

Vücudunuzu kandırabilecek misiniz

Bir şekilde, yapabilirsiniz. Vücudunuzu gerçekten mutlu hissetmeniz için kandırabilirsiniz. Sadece basit bir gülümseme bile bunun sağlanmasına çok yardımcı olabilir.

Duygusal durumunuzu geliştirmek için fizyolojinizi kullanmanın başka bir yolu da egzersiz yapmaktır (Evet, yapmaktan hoşlanmıyorsanız bile). Egzersiz, iyi hissetmenizi sağlayacak doğal beyin kimyasallarını serbest bırakarak depresyon ve anksiyeteyi hafifletmeye yardımcı olabilir. Egzersiz aynı zamanda zihninizi depresyon ve endişe ile besleyebilecek endişelerden ve olumsuz düşüncelerden de uzaklaştırabilir.

Artık vücudunuzun ve duygularınızın birbirleriyle nasıl çalıştığını bildiğinize göre, günlük olarak daha neşeli hissetmeniz için ruh halinizi değiştirmek biraz daha kolay olabilir.

özel içeriğidir.
Mots clés: mutluluk,neşe,nöronlar,nörotransmiter,duygu,sevinç,sağlıklı,bağışıklık,stres,beyin,duygusal,dolaşım,kalp,korku,üzüntü,fizyoloji,bedensel,egzersiz,endorfin,serotonin,Serkan Sıtkı Şahin
La source: www.kadinvekadin.net

Publier un commentaire

0 Commentaires