Looking For Anything Specific?

Yenidoğan sarılığının erken tespiti çok önemli | Beklentiler.com

Sarılık, 'Bilirubin' adı verilen ve cilde sarı rengi veren maddenin kandaki seviyesinin yükselmesi ardından deride birikmesi sonucu oluşuyor. Sarılık; zamanında doğan bebeklerde yüzde 60, erken doğan bebeklerde ise yüzde 80 oranında görülüyor.

Sarılığın fizyolojik ve patolojik olarak ikiye ayrıldığını belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Zeynep Cerit, fizyolojik sarılığın doğumdan sonra 2.-4. günlerde başladığını ve genellikle herhangi bir tedaviye gerek kalmadan 7-10 günde kendiliğinden düzeldiğini söyledi.

Patolojik sarılığın ise genellikle doğumdan hemen sonra ortaya çıktığını ve ciddiye alınması gereken bir durum olduğunu ifade eden Cerit, "Bu tip sarılıklar, anne karnında geçirilen bazı enfeksiyonlara, anne bebek arasındaki kan grubu uyumsuzluklarına, annenin kullandığı ilaçlara ya da bebeğe ait bazı doğuştan hastalıklara bağlı olarak oluşabiliyor" dedi.

Yenidoğan bebeklerde sarılığın erken tespitinin ve takibinin oldukça önemli olduğuna dikkat çeken Cerit, bazı durumlarda bilirubinin yüksek seviyelere ulaşıp beyin hasarına neden olabildiğini söyledi.

Uygun tedavi şart

Yenidoğanların özellikle ilk bir hafta on gün içindeki doktor takiplerinin son derece önemli olduğunu belirten Cerit, kan beyin bariyerinin yaşamın ilk 10 gününde henüz tamamlanmadığını ve tedaviye geç kalınması durumunda aşırı derecede artan bilirubinin beyinde birikeceğini ve bu bölgede hasar oluşmasına neden olabileceğini söyledi.

Doç. Dr. Zeynep Cerit, bilirubin düzeyinin çok yükselip beyni etkilemesi halinde bebeğin tiz sesle ağlamaktan, havale geçirmeye kadar kötüleşebileceğini belirterek "Bilirubin kanda yükseldikçe bebekte uyku yapar. Sarılığı olan bebek emmek istemez, uyumak ister. Bu durumda beslenmenin azalmasına bağlı olarak bilirubin atılımı azaldığı için seviye daha da yükselir ve kısır döngü oluşur. Bu durumdaki bir bebekte ileri dönemde çoğunlukla zeka ve motor gelişim geriliği, işitme, görme sorunları oluşur.” ifadelerini kullandı.

Cerit, bebeklerin nörolojik gelişimi için sarılığın uygun tedavisinin büyük önem taşıdığını da sözlerine ekledi.


Mots clés: yenidoğan,sarılık,yenidoğan sarılığı,bebek,beyin,hastalık,tedavi,Bilirubin,uyku,beslenme,ilaç,enfeksiyon,fizyolojik,patalojik, Doç. Dr. Zeynep Cerit
La source: www.kadinvekadin.net

Publier un commentaire

0 Commentaires